KOTŁY

Kotły wieloolejowe Fornax

Stalowe kotły wodne typu FORNAX z palnikami typu CBW przystosowane są do spalania przepracowanego oleju silnikowego (oraz jego mieszanin), maszynowego, przekładniowego, hydraulicznego, turbinowego, roślinnego oraz zwykłego oleju opałowego. Dzięki zmodyfikowanej konstrukcji trójciągowej przy stosunkowo małych gabarytach kotła uzyskuje się dużą moc. W wykonaniu standardowym kocioł zawiera: stalowy korpus, automatykę prostą z termostatem kontrolnym zasilania, wyłącznik główny, zabezpieczenie prądowe, STB, i zestaw palnikowy (palnik, agregat pompowy, filtry olejowe, zawór zwrotny linii olejowej, króćce linii ssącej).

W naszej ofercie znajdziecie Państwo również nagrzewnice oraz palniki wieloolejowe, olejowe oraz gazowe.

 


Zalety kotłów typu FORNAX

  • spalanie z minimalną emisją zanieczyszczeń, dzięki niskiemu obciążeniu komory spalania, redukcji tlenków azotu i trzyciągowemu systemowi odprowadzenia spalin
  • małe opory przepływu wody w kotle oraz oryginalne rozwiązanie powrotu wody do kotła umożliwiające jego pracę bez ograniczenia temperatury wody powrotnej i konieczności stosowania pompy obiegu kotła
  • możliwość łatwego wprowadzenia do kotłowni dzięki wąskiemu korpusowi
  • zoptymalizowanie kształtu i wymiarów komory spalania i dopasowanie jej do każdej typowielkości.

Kocioł stalowy ze zmodyfikowaną konstrukcją trójciągową. Płaszcz zewnętrzny składa się z dwóch elementów w kształcie walca stanowiących spód i grzbiet kotła, oraz dwóch elementów płaskich stanowiących ściany boczne wzmocnione wspornikami. Płaszcz zewnętrzny zamknięty jest płaskimi ścianami sitowymi. Komorę paleniskową kotła stanowi cylindryczna płomienica oraz wewnętrzna komora nawrotna (pierwszy ciąg). Drugi i trzeci ciąg stanowią płomieniówki wykonane z rur. Takie rozwiązanie pozwoliło na wzrost wydajności cieplnej oraz znaczne zmniejszenie wymiarów i ciężaru kotła. Przy stosunkowo małych gabarytach kotła, uzyskuje się dużą moc, wymagana jest mniejsza powierzchnia kotłowni, ułatwiony jest montaż i obsługa. Zamocowanie palnika na uchylnej przedniej ścianie kotła ułatwia dostęp do niego w przypadku regulacji bądź konserwacji. Kotły posiadają izolację termiczną c.o. w znaczący sposób zmniejsza straty cieplne.

Praca kotła polega na samoczynnym zainicjowaniu procesu spalania i podgrzaniu wody w kotle do temperatury dobranej przez użytkownika. Z chwilą, gdy woda w kotle osiągnie wymaganą temperaturę kocioł wyłączy się. Ponowne załączenie nastąpi samoczynnie z chwilą, gdy temperatura wody obniży się w granicach bezwładności termostatu.

Prawidłowo dobrany kocioł w sezonie grzewczym powinien pracować ok. 6-10 godzin w ciągu doby, zużywając nominalną ilość paliwa, właściwą dla danej mocy kotła. Czas pracy kotła, a tym samym zużycie paliwa jest zależne od jakości izolacji termicznej ogrzewanego budynku oraz od temperatury zewnętrznej.

Każdy model kotła jest dostępny z wielopaliwowymi palnikami olejowymi firmy TEC typ CBW.

Produkowane przez nas PALNIKI CBW odznaczają się, wśród innych tego typu oferowanych urządzeń na rynku, wyjątkową stabilnością pracy. Obsługa urządzenia jest prosta a łatwość ustawienia i regulacji płomienia powoduje, iż palnik trudno rozregulować tak, aby uniemożliwić jego uruchomienie. Niezwykle ważną cechą palników CBW jest także zamknięta i szczelna budowa drogi olejowej i podgrzewacza, co eliminuje problem rozprzestrzeniania się zapachu oleju w pomieszczeniach budynku.

Kotły w wersji z palnikami typu CBW przystosowane są do spalania oleju silnikowego (oraz jego mieszanin), maszynowego, przekładniowego, hydraulicznego, turbinowego, roślinnego oraz zwykłego oleju opałowego. Nie wolno spalać oleju transformatorowego. Olejów nie trzeba filtrować, zbiornik z odstojnikiem oraz filtry na linii olejowej są wystarczające do tego, aby urządzenie pracowało bezawaryjnie przez bardzo długi czas. Raz na ok. 500-700 roboczogodzin (co kilka miesięcy) należy wyczyścić komorę spalania i płomieniówki, cały proces zajmuje ok. 1/2 godziny.

Kocioł w wykonaniu standardowym zawiera: stalowy korpus kotła, zabezpieczenie przed przekroczeniem maksymalnej temperatury na kotle 95 °C, wyłącznik główny, automatykę prostą z termostatem kontrolnym zasilania, zabezpieczenie prądowe, zestaw palnikowy (agregat pompowy zasilania olejowego, zawór zwrotny linii olejowej, zestaw filtrów olejowych, systemy podgrzewu oleju i powietrza, system regulacji ciśnienia oleju i sprężonego powietrza, króćce linii ssącej).

System automatyki kotłowej można oczywiście rozbudować zgodnie z wymaganiami inwestora.

Gwarancja na wymiennik 5 lat.
 

DANE TECHNICZNE:

TYP:
PO – 50
PO-85
PO-100
PO-150
Moc cieplna kW
50
85
105
150
Zakres mocy kW
30 –60
65 – 90
95 –115
115-150
Poj. wodna kotła
180 l
320 l
340 l
390 l
Śred. Wyl. spalin
200
200
200
200
Wymiary LxBxH
1240x660x1240
1380x780x1420
1380x780x1420
1440x780x1420
Podl. Zasil/pow
DN 50
DN 65
DN 65
DN 65
Ciężar
350 kg
480 kg
568 kg
686 kg
Sprawność
90%
90%
90%
90%
Zasilania
220V/50Hz
220V/50Hz
220V/50Hz
220V/50Hz
Pobór prądu
2,8 A
2,8 A
3,3 A
3,3 A
Zużycie oleju
4,6 kg/h
7,0 kg/h
10,2 kg/h
14,0 kg/h
Palnik typ
CBW-50
CBW-50
CBW-100
CBW-150
         

 

Projekt witryny, wykonanie i administracja - EXE, Katarzyna Włodarczyk
Copyrights 2015 © TEC